Hiçbir şey evde yanan odun gibi zevk vermiyor. Gazlı ve jel şömineler , özellikle kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, güçlü noktalarına sahiptir. Ama sadece derin bir çatlak ve parlak turuncu köz ile gerçek bir odun şöminesi , ev sahiplerinin hayalinde böyle bir yer hissi uyandırabilir. Yine de gerçekçilik bir bedeli var. İsteksizce duman çeken bir baca, isli ve kokulu bir ev iç mekanına yol açabilir.

Kötü bakımı yapılmış bir baca, aynı zamanda baca yangını olarak bilinen korkunç bir duruma yol açabilir.

Birçok durumda, nedeni kirli bir bacadır. Bacalarınızı nasıl ve ne zaman temizleyeceğinizi öğrenmek iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur ve yıkıcı baca yangınlarını önler.

Soba veya Şömine Bacası Temizliği Nasıl Yapılır Bilgi
Şömine kapalı sızdırmazlık bir baca temizlemede ilk adımdır.

Neden Bacalarınızı Temizlemelisiniz?
Odun ateşleri temiz bir şekilde yanmaz. Odun yandığında, bacanın içini kaplayan bir çok kirletici madde salgılar. Yağlı ve siyah bir madde olan Katran, odun yakan yangınların bir yan ürünüdür. Katran, tamamen yanmayan gazların bir sonucu olarak oluşur ve baca içerisine yoğunlaşır ve temizlenene kadar kalır. Yeşil ya da bozulmamış odun hastenlerinin yakılması Katran birikmesi olur.

Ayrıca, organik, yanıcı çöpler, elementler veya hayvanlar tarafından getirilen bacaya girebilir. Rüzgar, baca kapakları bulunmayan bacalarda yaprak ve dallar biriktirebilir. Kuşlar ve haşarat, bacalarda yuva yapabilir veya başka türlü istenmeyen materyaller getirebilir.

Baca yangınları çıtçıtlarla başlar ve silah sesleri kadar yüksek sesle açılır, derin ve gürültülü bir sese dönüşür. Yağlı, siyah, yanan katran köpüğün içine doğru erir. Yangın başladığında, bir patlama gibi başlar. Alevler bacanın tepesinden dışarı fırlar ve ocak içine geri döner. Isıl genleşmeye bağlı olarak baca, ulaşılamayacak bazı orta noktalarda çatlayabilir ve içeriden duvarlara alevler yakabilir.

Baca yangınları genellikle ev sahibi tarafından kontrol edilemez. İtfaiyecilerin yukarıdan aşağıya su çekmesi gerektiğinden, ev selden zarar görmektedir. Çoğu durumda, tüm ev kaybolur.

Bacalarınızı Ne Zaman Temizlemeli?
Bacalar, en erken sonbaharda, ateş yakma mevsiminden önce temizlenmelidir . Bir baca temizleyicisi kullanmayı tercih edebilişrsiniz. İdeal olarak yaz aylarında hızlı bir dönüş bekleyebilirsiniz. Kendi kendini temizlemeniz için, yaz sonu en uygun zamandır, çünkü kuru, güvenli bir çatıya ve yumuşak şartlara güvenebilirsiniz.

Planlanan baca temizlemelerine ek olarak, bu koşullardan herhangi biri mevcut olduğunda temizlemelisiniz:

 • Kurum ve katran yangın sırasında ocak içine düşme eğilimindedir.
 • Bal peteği dokulu katran baca iç tarafında inşa edilir
 • Katran, 6 mm kalınlığındadır.
 • Çok fazla yapay kütük veya kömür yakıyorsanız
 • Sen ağır bir şömine kullanıcısısan,
 • Yeşil veya başka türlü yakılmamış odun yakarsınız.

Baca Nasıl Temizlenir?
Baca temizlemeyi veya baca temizliğini kendiniz seçebilirsiniz. Baca uzun bir süre temizlenmemişse, ilk temizliği yapmak için baca temizlemesinin yapılması akıllıca olacaktır. İyi merdiven emniyeti uygulayarak ve çatıda bulunduğunuz zamanlarda bir asistanın sizi izleyerek güvende kalınmasını sağlayın.

Soba veya Somine Bacasi Temizligi Nasil Yapilir Bilgi
Soba veya Somine Bacasi Temizligi Temizlik Ekipmanlari

Araçlar ve Malzemeler

 • Baca fırçaları
 • Fiberglas uzatma çubukları
 • Toz filtresi ile vakum
 • Sürgülü merdiven
 • Saç veya plastik örtü
 • Ressam bandı ve koli bandı
 • Toz maskesi ve koruyucu gözlük
 • Tornavida ucu ile akülü matkap

Şömineyi kapatın
Alt katta şömine, damperi tamamen aç. Levha plağının büyük bir bölümünü, yaklaşık 4 metre genişliğinde yaklaşık 6 metre uzunluğunda kesin ve ressamın bandı veya koli bandıyla şöminenin önünde zemine bantlayın. Levha plastik parçasını en az 30 cm daha uzun ve şöminenin açıklığından daha geniş olacak şekilde kesin. Bunu enkazdan korumak için şöminenin üzerine yapıştırın.

Çatıya Çıkın
Çatıya erişebilmek için uzatma merdivenini evin karşısına yerleştirin. Baca temizleme aletlerini tavana kadar getirin. Güvenliğiniz için asistanınızın merdiveni tutmasını sağlayın.

 • Ayrıca şarjlı matkap ve toz maskesine ihtiyacınız olacak.

Baca Kapaklarını Çıkarın
Bacaya erişmek için, baca başlıklarını, akülü matkapla birlikte kapaklardaki vidaları açarak çıkarın. Kapakları kendinizden uzağa yerleştirin, ayagınızın altında olmasın, takılıp düşebilirsiniz.

Baca Temizleme Fırçası Hazırla
Baca süpürme fırçasını ilk uzatma çubuğuna çevirin. Ek çubukları yakınınızda bulundurun çünkü bunları ilk çubuğa eklemeniz gerekecek.

Bacayı Fırçalayın
Bu sırada fırçanın sadece bir çubuğunu tutmak için, bacadan başlayarak ve yavaşça aşağı doğru çalışarak fırçalayın. İlk çubuğun sonuna ulaşana kadar fırçalayın. Bir sonraki çubuğunu al ve ilk çubuğun arkasına vidala. Daha ileriye gidemeyeceğinize kadar, daha fazla çubuk ekleyerek, aşağı doğru fırçalamaya devam edin. Sonunda baca süpürme operasyonları için bir durma noktası olan duman rafına ulaşacaksınız.

Fırçayı Çıkarırkende Fırçalayın
Fırçayı bir hareketle çıkarmayın. Bunun yerine, çubuk donanımını yukarı doğru çekerken, bu fırsatı hafifçe yukarı doğru fırçalamak için kullanın. Birleştirme noktasına ulaştığınızda, bir çubuğu çıkarın ve bir kenara koyun.

Son Çatı Faaliyetleri
Bu projenin çatı tarafı neredeyse bitmiştir. Baca kapaklarını monteleyin. Aletlerinizi toplayın ve asistanınıza verin. Çatıdan inin ve merdiveni güvenli alana koyun.

Alt Katı Bitirin
Şöminede, toz ve kalıntıların çökmesi için yaklaşık on dakika bekleyin. Plastiği dikkatlice soyun ve içeriye yapışmış tozları kapatarak havanın çökmesini bekleyin,Toz çıkmasını engellemek için kapattıgımız plastik malzemiyi atın.

Daha küçük baca temizleme fırçası ile ulaşabileceğiniz görünür alanları temizleyin. Tüm döküntüleri atölye vakumuyla emdirin. Tüm araçları çıkarın, sonra düşmüş tüm kalıntıları kapatmak için döşeme plastiğini toplayın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here