Elektrik inanılmaz bir şeydir. Çoğumuz, elektrik gücünün mucizesi olmaksızın hayatın nasıl olacağı konusunda bir şey yapamaz. Yine de, bazen, bu gücü kesmenin hızlı ve kolay bir yolunu istiyorsun. Örneğin yatak odasındaki ya da okuma köşesinde yer alması gereken o zemin lambasında, ya da kızınızın stereo’su Justin Bieber haraçının dördüncü saatini atmaya başladığında. Yakın zamanda bazı LED mağaza ışıkları taktıktan sonra anahtarlı bir priz (aslında birkaç anahtarlı çıkış) kablolamaya karar verdim ve hepsini 25 çekme zinciri kullanmak yerine bir çift anahtarla çevirmek istedim.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Sağladığımız talimatlar bir acemi için yeterince kolaydır ve yeni bir prize takıp kurmadığınızı veya yeni bir prize güç sağlamak için mevcut bir prizden “çalmak” gücüyle çalışacaksınız. Mevcut bir devreye eklediğinizde, zemin lambası veya tavan armatürü gibi düşük talep edilen bir cihaz eklemekten başka bir şey yapmazsanız, bu devrede kabloyu veya kesiciyi aşırı yüklemediğinizden emin olmanız gerektiğini unutmayın. Aklında biraz daha fazla güç var mı? Yaklaşan bir makalede yakında nasıl bir devre ekleneceğine dair basit talimatlarımız var.

Gücün doğrudan prize ulaştığı anahtarlı bir prizin nasıl kablolanacağını göstereceğiz ve başka bir kablo da anahtara akıyor. Bu, “sıcak” telin kendi kesicisinde olup olmadığını veya başka çıkışların bir ucunun sonunda çalışacağını gösterir. Aynı zamanda, sıcak telin (gücü içeriyor) önce anahtar kutusuna girmesi durumunda kablolamayı nasıl yapacağınızı da söyleyeceğiz.

Tüm blog okuyucularımıza değer verdiğimiz için, bunu başlatmadan önce veya HERHANGİ BİR elektrik projesinde, ÇALIŞTIRMADAN DEVRE İÇİN GÜCÜNÜN KAPATILDIĞINDAN EMİN OLUN! Ve eğer elektrik işi uzmanlık / konfor bölgenizin dışındaysa, bir profesyonel işe almanızı tavsiye ederiz. Son olarak, yerel kodu takip ettiğinizden ve gereksinimlere izin verdiğinizden emin olun. Bu, size burada anlattığımızdan farklı olabilir.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Anahtarlı bir prize takmadan önce, kesicinin KAPALI olduğundan emin olun!
Anahtarlı Priz Kabloları İçin Aletler ve Malzemeler
• Tel sıyırıcılar
• Bir çekiç (yeni iş için)
• Alçıpan testere (eski iş için)
• Normal ve yıldız başlı tornavidalar
• Romex kablosu: aydınlatma devreleri için 14-2, alet veya cihazlar için 12-2
• Bir çıkış! 14 ga için 15 amper versiyonunu edinin . tel, 12 ga için 20 amperlik bir çıkış .
• Bir anahtar. Aydınlatma devreleri için, düzenli geçiş anahtarı veya uyumlu ışıklar için bir dimmer kullanabilirsiniz. Yine, 15 ve 20 amper versiyonları var.
• Eski kutu veya yeni iş çıkış kutuları
• Tel zımbalar (yeni çalışmalar için)
• Tel somunlar veya itmeli konektörler
• Çıkış ve anahtar için kapak plakaları

Anahtarlı Çıkış Yapmak İçin Hazırlanıyor musunuz? Kutunun içini düşünün
Anahtarlı bir prize takma görevindeki Birinci Adım, bir ev vermek. Elektrikli cihaz kutuları birçok şekil ve boyutta gelir; bir elektrik prizine veya anahtarına yönelik standart bir kutu, kabaca 2-1 / 4 ”x 3-3 / 4” ölçüsüne ve plastik ve metal versiyonlara sahiptir. Çeşitli derinliklerde mevcutlar; Duvar derinliği bir sorun değilse, daha derin bir kutu tellerinize yapışmayı çok daha kolay hale getirir.

Kutular da iki tipte gelir: Eski çalışma ve yeni çalışma. Çerçeveye erişiminiz varsa, yeni bir çalışma kutusu isteyeceksiniz. Çiviler veya vidalarla bir saplama veya kirişe takılır. Bitmiş bir duvara bir kutu ekliyorsanız, eski bir çalışma kutusuna ihtiyacınız vardır. Alçıpanda bir delik açtıktan sonra, kabloyu duvardan ve eski çalışma kutusunun arkasına geçirirsiniz. Daha sonra kutuyu yuvaya yerleştirirsiniz ve birkaç küçük “kanat” yerine oturmak için genişler.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Eski çalışma (L) ve yeni çalışma kutuları…
Yeni bir çalışma kutusu kullanıyorsanız, kabloyu duvara takıldıktan sonra kutunun arkasındaki deliklerden geçirin. Not: Kabloyu kılıftan çekmeden önce kablodan sıyırma işlemini başlatmak daha kolaydır. Kesimi yapın ve kılıfı yaklaşık yarım inç geriye çekin, ancak kablo çekilinceye kadar açık bırakın, ardından kılıfı kapatın. Kutunun içindeki kılıfın ½ ”ını bırakın. Kabloları çerçeveye tutturmak için kablo zımba tellerini kullanın, düzenli tutmak ve kutunun yaklaşık 6 ”içine bir elyaf yerleştirin. Şalterin hangi kabloyu alacağını ve anahtara gideceğini takip edin.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Eklemeden önce kılıfın puanlanması hayatı kolaylaştırır…
Çıkışta Gücün Geldiği Anahtarlı Çıkış Nasıl Kablolanır
Projemize, gücün prizde geldiği senaryo ile anahtarlı bir çıkış yapmak için başlayacağız ve kontrol etmek için bir duvar anahtarına başka bir kablo geçireceksiniz. Yukarıdaki talimatlara uyarak, gücü alın ve kabloları kutunun içine alın ve takibini yapın. Her bir telin ucundan yalıtımın ¾ ”kadar şerit.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Kabloları kutuya alın. Burada sıcak solda.
Toprak kabloları sürekli olması gerektiğinden, prize bağlanmak için bir helezon örgüsü olarak bilinen küçük bir bonus parçası eklememiz gerekir. Yaklaşık 6 ”uzunluğunda bir topraklama telini kesin ve kutudaki iki topraklama kablosuna bağlayın. Bunları birlikte bükebilir ve bir tel somun kullanabilir veya kodun izin verdiği durumlarda üç telli bir konnektör kullanabilirsiniz. Şimdi helezonun ucunda U şeklinde bir kıvrım yapın ve çıkıştaki yeşil vidaya sabitleyin.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Topraklama teli için bir helezon ekleyin ve yeşil prize takın…
Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Push-in konektörler, yerel kodunuz bunlara izin veriyorsa işi kolaylaştırır.
Ardından, “sıcak” gelen kablodan beyaz (nötr) kabloyu alın, sonunda U şeklinde bir viraj alın ve çıkıştaki iki gümüş vidanın birine bağlayın. Bu, iki tırnak açıklığından daha büyük olan taraf olacaktır. Vidalı bağlantılarınızın iyi ve sıkı olduğundan emin olun. Pek çok prizde, “itmeli” bağlantılar için arkada delikler var, ancak çoğu elektrikçinin gevşemesi daha az muhtemel olduğundan vidalı terminalleri kullanıyor.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Nötr ve toprak bağlantıları, çıkışın aynı tarafındadır.
Şimdi eğlence kısmı için – gücü anahtara yönlendirmek. Siyah (sıcak) kabloyu “sıcak” gelen kablodan alın ve düğüme giden kablodan siyah veya beyaz kabloya takın. Yine bir tel somun veya itmeli konektör kullanabilirsiniz.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
“Sıcak” gelen güç kablosunu anahtar kablolarından birine bağlayın.
Düğmeye giden diğer kabloyu alın ve çıkıştaki bakır renkli vidaya bağlayın. Bu daha kısa tarama açıklığı olan taraf olacaktır. Beyaz kablolar normalde nötr olduğundan, anahtara giden beyaz telin gücü taşıdığını belirtmek için bağlantıya yakın bir miktar elektrik bandı sarmak iyi bir fikirdir. Bunu da anahtarlanmış ucunda yapın.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Diğer “anahtar” telini bakır renkli çıkış terminallerinden birine bağlayın.
Şimdi, kabloları kutunun içine düzgün bir şekilde katlayın, çıplak toprak telinin çıkıştaki terminallerin yanına gelmediğinden emin olun. Çıkışı kutuya doğru itin ve iki montaj vidasını sıkın. Bir kapak plakasını vidalayın ve bu anahtarı yapalım!

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Çıkışı kutuya vidalayın ve anahtar için kafa!

Anahtarın Takılması
Anahtarın kablolanması kolay kısımdır. Kabloyu, tıpkı çıkış için yaptığınız gibi anahtar kutusuna çekin. Siyah ve beyaz tellerden yalıtımın yaklaşık ¾ ”sini geriye doğru çevirin. Topraklama kablosunu anahtar üzerindeki yeşil vidaya bağlayın ve diğer iki kabloyu anahtarın yan tarafındaki vida terminallerine bağlayın. Teller her iki terminalde de devam edebilir.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi
Anahtar kablosunu kutunun içine doğru çekin ve kılıfı çıkarın.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Topraklama kablosunu yeşil vidaya, diğer iki kabloyu da terminale bağlayın.

Kabloları dikkatlice kutuya tutturun, şalteri kutuya takın ve kapak plakasını takın. Sadece kesiciyi geri çevir, ve bu çıkıştaki müthiş gücü ustalıkla çevirmeye hazırsın.

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Işığı açmak için hazır!

Anahtarın Gücünün Geldiği Anahtarlı Çıkış Nasıl Kablolanır
Gücünüz önce anahtara gelirse, anahtarlı bir prizi bağlamak daha kolaydır. İki kablo kutuya yerleştirildikten sonra, yukarıdaki yönergelere uyarak, her bir kablodan ¾ ”yalıtımını kesin.

Hem nötr (beyaz) hem de toprak (çıplak veya yeşil) kablolar daima sürekli olmalıdır. Bir tel somun veya itmeli konektör kullanarak iki beyaz kabloyu birbirine bağlayın. Topraklama kablosu için, anahtara bağlanmak için bir pigtail olarak bilinen küçük bir bonus parçası eklememiz gerekiyor. Yaklaşık 6 ”uzunluğunda bir topraklama telini kesin ve kutudaki iki topraklama kablosuna bağlayın. Bunları birlikte bükebilir ve bir tel somun kullanabilir veya üç telli bir konnektör kullanabilirsiniz. Şimdi helezonun ucunda U şekilli bir dirsek yapın ve şalterdeki yeşil vidaya sabitleyin.

Anahtarlı bir çıkış kablosu

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Terminal bağlantılarınızı yapmadan önce U şekilli bir bükme yapın…
Şimdi iki siyah kabloyu alın, her birinin ucunda U şeklinde bir dirsek yapın ve bunları anahtarın yan tarafındaki iki vida terminaline bağlayın. Nerede nereye gittiği önemli değil. Kabloları dikkatlice kutuya sokun ve düğmeyi üst ve alt kısımdaki vidaları kullanarak kutuya vidalayın. Bir kapak plakası ekleyin ve çıkışımıza girelim!

Siva Ustu Elektrik Prizi Montaji Nasil Yapilir Bilgi

Çıkış kablolaması basit. Kabloyu kutunun içine doğru çekin ve beyaz ve siyah kablolardan gelen yalıtımın yaklaşık ¾ ”ını kesin. Yere (çıplak veya yeşil) kabloyu, prizin ucundaki yeşil vidaya takın. Beyaz teli uzun tırnaklı taraftaki gümüş vidaya takın. Siyah teli, daha kısa tırnak açıklığı olan taraftaki bakır renkli vidaya takın. Kabloları dikkatli bir şekilde kutuya sokun, prizi kutuya takın ve kapak plakasını takın. Ve anahtarlı bir prize takmak için yapmanız gereken tek şey bu, ve geceyi aydınlatın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here