Daha düşük ev enerji maliyetleri ve bu ipuçları ile enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Yaz mevsiminde klimanın kesintisiz çalışması anlamına gelir. Sıcaklıklar ısındığında, bir klimanın verimliliği önemli ölçüde düşer. Aşağıdaki ipuçları sadece evinizdeki klima yükünü hafifletmeyecek, aynı zamanda daha verimli çalışacak, aynı zamanda bir sonraki enerji faturanıza tasarruf edecek ve bu süreçte karbon ayak izinizi azaltacaktır.

Klima Kullaniminda Enerji Tasarrufu Nasil Yapilir Bilgi
Klima Kullaniminda Enerji Tasarrufu için oda termostatı kullanın.

01-Termostat Kullanın

Birçok kişi klimayı tavsiye edilen 24 derecede bırakıyor. Bazıları bir adım daha ileri gider ve kimsenin olmadığı zaman sıcaklığı daha düşüge ayarlar . Ancak evi daha hızlı soğutmak için sıcaklığı 24’ün altında düşürmeyin.

Klima, nerede ayarlanmış olursa olsun aynı oranda soğuyor. Sıcaklığın 18 dereceye ayarlanması, evinizin 24 dereceden daha hızlı bir şekilde 18 dereceye düşmesine yardımcı olmayacaktır.

02-Perdeleri Kapalı Tutun

Doğal ışık, aydınlatma maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir, ancak odada kimse yokken, perdeleri gün boyunca kapalı tutmak en iyisidir. Özellikle doğu ve batı cepheli pencereli evler için geçerlidir.

Doğrudan güneş ışığının evin içine girmesini engellemek, klimanızın yapması gereken iş miktarını azaltmaya yardımcı olur. Soğutmayı en üst seviyeye çıkarmak için, pencerelerden ısının geçmesine izin vermek için akşamları örtüyü, perdeyi veya perdeyi açın.

03-Vantilatör yada Fan Kullanın

Daha ılıman iklimlerde, geceleri klimayı kapatabilir ve tavan ya da kat fanlarının tüm işleri yapmasını sağlayabilirsiniz. Fanların kullandığı enerji, klimalardan çok daha azdır.
Daha sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, fanlar hala geceleri rahat bir esinti sağlayabilir ve klimayı çok yüksek bir enerji tasarrufu sağlayarak 22 derecenin altına düşürmenize izin verebilir. Fanlar ayrıca, klimanın iş yükünü hafifletmek için evin etrafındaki serin havayı hareket ettirmeye yardımcı olabilir.

04-Sıcak Havadan Kurtulun

Evden sıcak havayı dışarı atmak için yemek yaparken bir egzoz fanı kullanın. Egzoz fanı yoksa, yemek yaparken mutfakta yer fanını kullanarak odayı soğutun. Fanlar sadece havayı soğutmaz, aynı zamanda sıcak havayı mutfağın dışına çıkarmaya da yardımcı olurlar.

05-Nem Giderici Kullanın

İnsanlar “bu ısı değil, nem” dediğinde, haklılar. Nem gidericiniz varsa, sıcaklık yükseldiğinde açın. Evinizi nemlendirmek sizi daha rahat hissettirecek. Fanlarla bir araya getirilmiş nem gidericiyi kullanırken klimanızı bile 24 derecenin altına ayarlayabilirsiniz.

06-Klimanızı Güneşten Koruyun

Merkezi klima ünitesi için ideal konum, bir evin kuzey tarafındadır. Bu her zaman pratik olmayabilir, ancak bunu başarmanın başka yolları da vardır.
Peyzaj, bahçenizin güzel görünmesini sağlamaktan daha fazlasını yapar. Klima ünitenizin etrafındaki çalıları veya ağaçları dikerek, evinizi daha verimli bir şekilde soğutmanıza yardımcı olabilirsiniz. Peyzajın gölgesi güneş ışınlarını evinizden uzak tutmanıza yardımcı olur.

07-Doğru Zaman için Seçimleri Kaydet

Yemek pişirirken bir odayı ısıtabilir, böylece bulaşık makinesini ve çamaşır kurutma makinesini çalıştırabilir. Bu görevler akşam saatlerinde daha iyi, ya da hiç kimse evde olmadığında daha iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here