Bir damla sulama sistemi (Damlama Sistemi) sadece su tasarrufu sağlamaz (ve o su için ödediğiniz para), aynı zamanda zaman tasarrufu sağlar. Artık domateslerinizi serpmek için erken kalkmayın: Otomatik bir sistemle , sebze bahçeniz ilk fincan kahveye ne zaman sahip olduğunuza göre tamamen sulanır. Tatil için endişelenmeyin: Ya da etrafınızdaki petunyalar, uzaktayken bile yeterince sulanmış, yemyeşil ve sevimli kalacaktır.

Damla Sulama Sistemi Nasil Yapilir Bilgi

Damla Sulama Sistemi Nasıl Kurulur

 1. Küçük bir damla sulama sistemi ile başlayın: Başlangıçta sıralar halinde yerleştirilmiş sebze bahçesi veya terasta bir çiçeklik yatağı , yeni başlayanlar için mükemmeldir. Ev tesisinizin etrafındaki çalılar veya mülkünüzdeki çitler de bu yöntem kullanılarak verimli bir şekilde sulanabilir.
 2. Bir su kaynağının belirlenmesi : Bir donanım deposunda bulunan Y şeklinde bir valf hortumu konektörünü takmanız şartıyla, otomatik damla sulama sistemi için herhangi bir dış mekan armatürü kullanılabilir. Baş aşağı koyun, böylece “Y” nin tabanı musluğa bağlanır. Sisteme bir su verecek bahçe hortumuna bir kol takın . Diğer kol diğer sulama ihtiyaçları için bir yardımcı bahçe hortumuna bağlanabilir.
 3. Ölçmeye başlayın: Sulamak istediğiniz bitkileri ve ne kadar uzakta olduklarını gösteren bir bahçe planı çizin. Her bir tesis, kendi sulama ihtiyaçları için küçük bir sprinkler (genellikle bir fıskiye veya yavaş damlama damlası olan) ve her biri bir damla sulama hattı ağıyla su kaynağına bağlanacaktır. Bunlar ana hortumdan tesislerinize uzanan 1/4-inç ve 1/8 inç plastik boru olacaktır. Domates, ortanca, ormangülü veya yaprak dökmeyen ağaçlar gibi çok fazla suya ihtiyaç duyan bitkiler için iki yayıcı isteyeceksiniz. Tasarımla ilgili yardım için, Jess Stryker’ın dersler için mükemmel web sitesini ziyaret edin .
 4. Ekipmanlarınızı toplayın: Sisteminiz için akü çalışma sürelerini otomatikleştirmek için bir saat gibi ayarlanabilen batarya ile çalışan bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacaktır. Suyun yedeklenmesini ve evinizin sıhhi tesisatını bozmasını önlemek için bir basınç regülatörü / geri akış valfi gereklidir. Hortum adaptörleri, damla sulama hattından ve gübre enjektöründen pıhtılaşmayı ve kirlenmeyi önlemek için filtre gibi isteğe bağlı ürünler gibi yardımcı olur.
 5. Önce damlama sulama hatlarını toplayın: Plastiği yumuşatmak için tüpü güneşe bırakın, böylece daha kolay çalışın. 1/4 inçlik boruları makasla kesin ve hatları bitkilere doğru uzatmak için uçları konektörlere doğru itin. Ana hatları yayıcılara bağlamak için 1/8 inçlik verici hatlarını kullanın.
 6. Akışı musluktan bağlayın: Kalan ekipmanı şu sırayla musluktan bağlayın: Y konnektörü, zamanlayıcı, geri akış / basınç ünitesi, hortum-diş adaptörü, bahçe hortumu, başka bir hortum-iplik adaptörü ve damla sulama hattı. Su kaynağınız artık sisteminizin ana 1/4-inç hattına bağlandı.
 7. Test edin: Y-şekilli konektördeki anahtarı döndürün, böylece musluktan su sisteminize akacaktır. Zamanlayıcıyı manuel olarak ayarlayın ve ardından Açık olarak ayarlayın. Musluğu açın. Bunu doğru yaptıysanız, emitörlerin minik fıskiyeler gibi tükürmeye başladığını göreceksiniz. Musluktan akışı ayarlayarak su miktarını ayarlayın. Emitörler patlamış veya süzülüyormuş gibi görünmemeli, fakat su akışı çok düz görünmemelidir.
 8. Sızıntıları kontrol edin: Su akışından memnun olduğunuzda, zamanlayıcıyı kapatın, ancak musluğu açık bırakın. Suyun durduğunu duymalısın. Bu, musluk ve diğer ekipman arasında sızıntı olmadığından emin olunan zamandır. Sızıntı varsa, muhtemelen yanlış bağdaştırıcıyı kullanıyorsunuzdur – boru tipi bir iş parçacığı değil, hortum tipi bir iş parçacığına sahip olmalıdır. Konektörlerin veya yayıcıların etrafındaki kaçaklar genellikle bir miktar bantla sabitlenebilir.
 9. Zamanlayıcınızı ayarlayın: günde bir kez 20 dakika yeterlidir. Bitkilerinizin yeterli nemi aldığından emin oluncaya kadar farklı sulama süreleriyle denemeler yapın.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

 1. Eğer bir grup plastik tüpü bir araya getirme düşüncesi sizin fikriniz değilse, San Francisco merkezli Urban Farmer Store ve Vermont’daki Gardener’s Supply Company, küçük bahçeler ve teras konteynerleri için komple damla sulama sistemleri satıyor.
 2. Alternatif olarak, bir sağanak hortumu takabilirsiniz. Bu gözenekli hortumu, 25 veya 50 metrelik uzunluklarda, güller, çiçek sınırları veya çalılar etrafında yutun; onu malçla sakla. Uzak uç kapaklı ve su iyi ve derin bir sulama için yavaş yavaş dışarı sızıyor. Suyun evinize yedeklenmesini önlemek için geri akış valfı / basınç regülatörü ünitesine ihtiyacınız olacak ve işleri daha da basitleştirmek için bir zamanlayıcı ekleyebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

 • Musluk için Y-şekilli hortum konektörü (“hortum bib” olarak da bilinir).
 • Damla sulama sisteminiz için bir zamanlayıcı (pille çalışan).
 • Basınç regülatörü / geri akış valfi.
 • Bahçe hortumu (5, 8 veya 15 m uzunluk).
 • Hortum-dişi adaptörler.
 • Ana damla sulama hatları – bir makasla kesilebilen 1/4 inç plastik boru.
 • Çeşitli konektörler – tees (T-şekilli) ve dirsekler (dik açılar).
 • Verici hatları – ana hatlardan yayıcılara kadar uzanan 1/8 inç plastik boru.
 • Yayıcılar – Bitki başına bir ila iki veya aralıklı 25-45 cm aralıklı.
 • Metre

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here