Evinizin yanında veya bahçenizin çitinin bir parçası olarak bu güzel sedir kapısının görünümünü seveceksiniz . Eşsiz tasarımı ile işlevselliği, yıllardır hazine edeceğiniz bir ev haline getiriyor.

Süs ve pratik, bu 107 cm genişliğinde ahşap kapı kesinlikle diğer birçok kapıdan farklı ve yapmak kolaydır. Dil ve oluklu sedir panoları kullanarak, hiç kimse panoların arasındaki yarıklardan göz alamayacağından gizliliğiniz sağlanır.

Bahçe Kapısı Nasıl Yapılır Bilgi
Bahçe Kapısı Örnek Resim

Tıknaz, siyah demir-demir tarzı askı menteşeleri ve üst ve alt sürgü cıvataları, kırmızı sedir ile güvenlik ve aynı zamanda çarpıcı bir kontrast sağlayan dekoratif dokunuşlardır. Çapraz destek kapıyı güçlendirir . Hepsinden iyisi, bu çapraz desteği ölçmek, kesmek ve bağlamak kolaydır.

Araçlar ve Malzemeler

 • (12) Sedir Dil ve Oluk Levhaları
 • (3) Sedir Levhaları: Sıkı Düğüm Batı Sedir Levha
 • (3) Menteşeler: Siyah, dekoratif kayış menteşeleri, 33 cm ila 43 cm uzunluğunda
 • (2) Namlu Cıvataları: Uzun sürgü veya namlu cıvata mandalları, siyah
 • (1) Mandal: Siyah ağır kapı çevirme mandalı
 • Elektrikli gönye testere
 • Akülü matkap
 • Çekiç
 • Düz kenar
 • Kalem
 • Carpenter’ın yapıştırıcısı
 • Çiviler: galvanizli çiviler

Dil ve Oluk Levhaları Ölçme ve Kesme
Bu kılavuzda, 106 cm genişliğinde bir geçidin nasıl oluşturulacağı anlatılmaktadır. Ancak, daha fazla kart ekleyerek kapı genişliğini ihtiyaçlarınıza göre yukarı veya aşağı ölçekleyebilirsiniz.

Yüksekliğe gelince, birçok yerel bina yönetmeliği altı metre yükseklikte çit ve geçit yüksekliklerini kaplar . Yerel izin ajansınızla yükseklikler hakkında ve bir çit inşa izni almanız gerekip gerekmediğini kontrol ettiğinizden emin olun .

Gönye testeresi ile, dil ve oluk levhalarının her birini 183 cm uzunluğunda kesin.

Yatay Parantez Ölç ve Kes
Ölçüm bandı ile sedir levhadan (dil ve oluk olmayan kart) üç adet kesimi ölçün.

 • Gönye testere ile kesin.

Kurulları Uzatmak
Bir garaj ya da garaj tabanı gibi düz bir zemin üzerinde, üç adet geniş tahtaları sıralayın, böylece iki tahta birbirine paraleldir ve 5 metre aralıklıdır. Üçüncü tahta diğer iki tahtaya ve tam olarak ortada paralel olmalıdır.

Kesim dilini ve oluk kartlarını bu üç levhanın üstüne yerleştirin. Hepsini tamamlayıncaya kadar bir kartın dilini komşu panelin oluğuna hafifçe vurun.

Dil ve oluk levhaları ile çalışmak muhtemelen 6 inç genişliğindeki tahtaları bozmuştur. Bu nedenle, dil ve oluk plakalarını yerinde tutarak, alt panoları yanlarından yeniden ayarlayın, böylece uygun konuma geri dönün.

Dil ve Oluk Levhaları Takın
Galvanizli çivilerle dil ve oluk levhalarını diş tellerine takın. Alttaki tahtalara yakın bir göz atın, böylece çivilerinizden dışarıya doğru hareket etmeyiniz.

Çapraz Bag Ölçmek ve Kesmek
Kapıyı dikkatlice çevirin. Kalan 15 cm genişliğindeki sedir levhasını yatay köşebentler boyunca çapraz olarak yerleştirin. Diyagonal kartını sabitlemek için geçici olarak yerine oturtun. Tırnak başlıklarını daha kolay çıkarılması için açıkta bırakın.

Yatay kenetlerin çizgileri ile paralel kalarak, düz kenarı köşeli parantezin üzerine yerleştirin.

Kalemi parantez ile paralel olarak altı kesim işareti yapın. İki geçici çiviyi çıkarın.

Bu altı işarette gönye testere ile çapraz köşeli ayraç kesin. Üç kesik parça eninde sonunda (iki uç ve orta) atılacak ve iki köşeli ayraç olarak kullanacaksınız.

Diyagonal Bag Tırnak
İki diyagonal parantezin arka tarafında marangoz tutkalı bir çizgi çalıştırın. Parantezleri çitin üzerindeki yerine bastırın. İki yapıştırılmış levhayı, kül blokları, kayalar veya yeterince ağır olan herhangi bir şeyle tartın. Yaklaşık iki saat kurumaya bırakın.

Çiti ters çevirin. Diyagonal köşeli ayraçları tırnaklarla yerine takın.

Kapıyı monte et
Kapıyı, açıklık sağlayacak şekilde sedir parçaları tarafından desteklenen kapıda yerleştirin. Bir asistanı, kapının menteşe tarafına yaklaşık mesafede bırakarak, yerinde tutun.

Akülü matkap ve menteşelerin birlikte verilen vidalarını kullanarak menteşeleri üst, orta ve altta vidalayın. Kapının uygun şekilde geçtiğinden emin olun. Gerekirse buna göre ayarlayın.

Mandalları Monte Edin
Akülü matkap ve mandalların vidalarını kullanarak, üst ve alt sürgü (varil) cıvataları kapağa vidalayın. Alıcı bölümlerini kapı çerçevesine vidalayın.

Çevirme mandalını namlu cıvata mandallarına benzer bir şekilde takın. Çevirme mandalını iki namlu cıvata mandalının ortasına yerleştirin.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here