Basit bir 12V doğru akım güç kaynağı oluşturmak, yeni gelenler için mükemmel bir proje haline getirir. Bir avuç dolusu ucuz parçadan yapabilir ve bittiğinde pili şarj etmek, gç devreleri veya motorları çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Devre bir transformatörden, alternatif akımı DC’ye ve bir kondansatöre dönüştüren bir doğrultucudan oluşur. Güç dönüştürücünün montajı bir ila iki saat sürmektedir.

12V DC Güç Dönüştürücüsüne 120V AC Nasıl Yapılır Bilgi

1. Transformatör üzerindeki birincil ve ikincil pabuçları bulun; genellikle cihazın karşıt taraflarındadırlar. Trafoyu, ana pabuçların üzerinde durduğu veya kartın sol kenarına çok yakın olacak şekilde perfona yerleştirin.

2. 6 vidayı, rondelaları ve somunları kullanarak transformatörü perfona monte edin. Transformatörün metal çerçevesine montaj delikleri vardır. Bir hobi bıçak bıçağı veya matkap ucu ucuyla tahtada küçük delikler açmanız gerekebilir, böylece donanımı kabul eder.

3. Hat kablosunun bakır tel uçlarını, transformatörün ana pabuçlarına, her bir pabuç için bir tele lehimleyin. Pabuçlar serin olduğunda, bunları elektrik bandıyla sarın.

4. Tam dalgalı redresörü, iki ucun transformatörün ikincil pabuçları ile yakın bir şekilde “~” işaretli olacak şekilde perfüse yerleştirin. “~” Sembolü, redresörün AC girişlerini gösterir; DC pozitif ve negatif çıkış için iki çıkış ucu “+” ve “-” işaretlidir. Lehim redresör, her bir pabucu bir kurşun ikincil pabuçlara yol açar. Transformatörün üç ikincil kulaklığı varsa, ortadakii göz ardı edin.

5. Kondansatörün uçlarını perfboarddaki deliklerden geçirin, böylece kondansatörün negatif ucu doğrultucunun “-” ucu ile yakın bir şekilde hizalanır. İki negatif ucu birlikte lehimleyin. Pozitif kapasitörün doğrultucuyu, doğrultucudaki pozitif kabloya lehimleyin. Gerekirse, tel striptizciyle klipsi çok fazla kablolayın.

6. İki adet 12 inçlik 22 ayarlı bağlantı telini kesin ve her bir telin her iki ucundan da 1/2 inç yalıtım şeridi kesin. Bir telin bir ucunu pozitif kondansatör kablosuna bağlayın ve lehimleyin. Diğer telin bir ucunu negatif kondansatör kablosuna bağlayın ve lehimleyin. 12V DC güç dönüştürücü bitti; Pozitif ve negatif çıkış uçlarını bir devreye veya bataryaya bağlayabilirsiniz.

Burada tarif edilen devre regüle edilmemiştir, yani voltajı hafifçe değişecektir ve akımda bazı elektriksel gürültü olacaktır. Denetlenmemiş bir tedarik akü şarjı ve elektrik motorlarına güç sağlamak için uygundur; Bazı hassas ses devreleri, 12V’yi doğru şekilde koruyan biraz daha karmaşık düzenlenmiş bir güç kaynağına ihtiyaç duyabilir.

Eğer 25V’luk bir kapasitör bulamıyorsanız, daha yüksek bir voltaj derecesine sahip biri de aynı şekilde çalışacaktır. Düşük voltaj için derecelendirilmiş bir kullanmayın.

Uyarı
Elektrik çarpması ve ilgili tehlikeleri önlemek için, AC kablosunu prize takmadan önce kablolarınızı kontrol edin.

Doğrultucu ve kondansatörün doğru şekilde bağlandığından emin olun – aksi halde bu bileşenler zarar görebilir.

Gerekenler

 • Perfboard
 • 12V trafo, 100 ila 300 miliamper
 • 2 # 6 vida, pul ve somun
 • Hobi bıçağı
 • Standart 2 uçlu fişli AC hat kablosu
 • Havya ve elektronik lehim
 • Elektrik bandı
 • Tam dalga doğrultucu, 1 amper
 • 1.000 mikrofarad, 25V kondansatör
 • Tel striptizci
 • 22 ölçü bağlantı teli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here