Alan halıları, karo ve parke zeminlere renk, doku ve sıcaklık katar, ancak oldukça pahalı olabilirler. Geniş alan halıları, bin dolardan fazla bir fiyatı kolayca yönetebilir. Doğru boyutu bulmak, özellikle koridorlar ve girişler için zor olabilir.

Duvardan duvara halıdan kalan halı artıkları, yüksek fiyatlı halılara uygun bir çözüm sunar. Son zamanlarda herhangi bir halı kaplamadıysanız endişelenmeyin – indirimli halı kalıntılarını halı dükkanlarından ve halı satan ev eşyaları mağazalarından satın alabilirsiniz. Ayrıca kenarlara bitmiş bir görünüm sağlamak ve yıpranmalarını önlemek için bazı bağlayıcı malzemelere ihtiyacınız olacaktır .

Adım 1 Bir Alan Ölçün ve Parça Halı Satın Alın

Halıyı koymak istediğiniz alanı ölçün, böylece halıyı yapacak kadar büyük bir halı satın alabilirsiniz. Ev geliştirme merkezleri genellikle mağazanın tabanındaki kalıntıları farklı boyutlarda stoklarlar ve özel halı dükkanları da bir seçim yapabilir.

2. Adım Düz Kenarları Kırpın

  1. Halı artıklarını açın ve düz bir yüzeye yüzüstü yerleştirin.
  2. Kesmek istediğiniz halı döşemesini işaretlemek için siyah bir işaretleyici ve düzeltici kullanın. 
  3. Düzgün bir kesim sağlamak için halıyı keserken halı bıçağınıza kılavuzluk etmek için düzeltmeyi kullanın. Kalıntının altındaki yüzeyi koruduğunuzdan emin olun.-bıçak altından yüzeyi kesebilir ve çizebilir. 
  4. Tüm kenarları mükemmel şekilde düzleştirmek için bir kenar ve halı bıçağı kullanarak halı kenarlarını kesin.

Adım 3 Ciltleme Şeridini Hazırlayın

Halıyı sağa çevirin. Ciltleme şeridinin ucunu makasla kesin ve kağıdın uzun bir kısmını şeridin yassı, yapışkan kısmı üzerine soyun.

Adım 4 Kalanı Bağlama Şeridine Uygulayın

  1. Halının kenarlarından birinin ortasından başlayarak, halının alt tarafına yapışmayı yapıştırmak için aşağı bastırarak halının arkasını yassı cilt yapıştırıcı üzerine yerleştirin. Bağlama şeridinin yaklaşık yarısı açığa çıkarılmalıdır. Gerektiğinde kağıdı geriye doğru soyarak, cilt şeridini halının kenarı boyunca gezdirin. Ciltleme şeridini soyunurken, bitmemiş halı kenarının üstünden katlayın.
  2. Köşedeki yapışkan şeridin yassı kısmını halının kenarına hizalı bir kesim yaparak köşenin etrafına bağlamayı takın. Boruları kesmeyin-Sadece köşeyi bükün ve halının arkasındaki yapışkan tarafı üst üste getirin.
  3. Bağlamayı, halı parçasının çevresine takmaya, başa gelinceye kadar devam edin.
  4. Bağlamayı makasla kesin, böylece başlangıç ​​ve bitiş kenarları temas eder.

Adım 5 Kenarları Mühürleme

  1. İki bağlama kenarını sıcak tutkal lekesiyle kapatın. Yapıştırıcı ayarlanana kadar iki parçayı birkaç saniye boyunca bir arada tutun.
  2. Sıcak tutkal tabancasında uzun meme ucunu kullanarak, bağlayıcıdaki boru ile halı kenarı arasına 1/8 inçlik bir tutkal damlası ekleyin. Yapıştırıcı ayarlanırken boruları halı kenarına birkaç saniye tutun.

Artık pahalı olmayan bir halı parçasını eviniz için kullanışlı bir halıya dönüştürdünüz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here