Ev dekoruna uyan veya tamamlayan artık bir halı, çekici bir alan halısına dönüştürülebilir. Kalanın kenarları, bağlanmadıkça susturulur ve aşınır. Profesyonel halı ciltleme pahalı olabilir, ancak kenarları bir donanım veya ev geliştirme mağazasındaki malzemelerle bağlayabilirsiniz.

Halı Kalıntısını Kırp

Halı Kenarı Bağlaması Nasıl Yapılır Bilgi

Kalanı keskin bir bıçak yardımıyla kesin, böylece halı parçası düz ve temiz kenarlara sahip olur. Halı parçasının kenarı boyunca dilimleme yaparak düz çizgileri kesmeye yardımcı olmak için uzun bir düzeltme kullanın. Herhangi bir fragmanı veya gevşek elyafı çıkarın. 90 derecelik köşeleri çizmek için bir T-kare kullanın. Proje alanının altındaki herhangi bir yüzeyi korumak için kalan oluklu mukavva tabakalarının üstüne kesin.

Ciltleme Bandı Uygula

Halı bağlama bandının ucunu düz bir şekilde kesin. Koruyucu kağıdı yaklaşık 6 inç geri halı ciltleme rulosundaki yapışkan alandan çekin. Kalıntının bir tarafının ortasından başlayın. Bağlama şeridinin açıktaki yapışkan tarafını halının kenarına kaydırın ve halıyı sıkıca flanşın üzerine bastırın. Halının kenarı, halı bağlama malzemesinin kaldırılmış kısmına yaslanmalıdır.

Koruyucu kağıdı yapışkan ciltleme bandından 6 inçlik adımlarla çıkarmaya devam edin, halıyı yapışkan flanşına bastırın ve halı parçası çevresinde ilerleyin.

Köşelerle Başa Çıkmak

Ciltleme bandını köşeden uzatarak dış ve iç köşelere bağlayın. Koruyucu banttan yaklaşık 2 inç çıkarın. Yapışkan flanşı halının bağlanmamış kenarını bir kılavuz olarak kullanarak yükseltilmiş kenarlığa kadar kesin. Bağlamayı köşenin etrafında bükün ve açıkta kalan yapıştırıcıyı halının arkasına bastırın. Halıdaki eğrilere yapışmayı kolaylaştırmak için yapışkan şeridin her santiminde bir seri kesim yapın.

Bağlamanın Sonlandırılması

Halı artıkları boyunca tam olarak çalıştığınız zaman ciltlemeyi bitirin. Bağlama malzemesinin ucunu, kalan kısımda bulunan başlangıç ​​kısmı ile aynı hizada olacak şekilde kesin. Koruyucu bandın kalanını çıkarın ve halıyı yerine bastırın. Uçlarına küçük bir miktar sıcak tutkal koyun ve uçları birbirine yapıştırmak için başın içine bastırın.

Bazı bağlama malzemeleri örgülüdür ve kesildiği yerlerde çözülebilir. Kesmeden önce, ipin etrafına bir miktar selofan bant sarın ve bir arada tutmak için bantın ortasındaki bağlayıcıyı kesin. Bunu her iki uçta da yapın. Sıcak tutkal soğuduğunda, selofan bantı çıkarın.

Sıcak tutkal cildi yakabilir, bu yüzden dokunmaktan kaçının. İş eldivenleri, elleri dağınık olabilecek sıcak tutkaldan korur. Yapıştırıcı sertleşinceye kadar eldivenlerinize veya ellerinize temas ederse diğer alanlara dokunmaktan kaçının.

Sıcak Tutkal Eklemek

Halının kenarıyla bağın yükseltilmiş kısmı arasına 1/8 inçlik bir sıcak tutkal damlası yerleştirin. Tutkal soğuyuncaya kadar halıya bağlanmayı bastırmak için 2’ye 4 odunluk bir hurda kullanın. Halı kenarlarınız tamamen yapışana kadar halı üzerinde yapıştırıcı ile yolunuzu çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here