Marjinal Dağılım Nedir?

X ve Y ayrı ayrı ise, bir marjinal dağılımının tanımlanması = rastgele değişkenler ve f (x, y) ‘nin değeri
bunların ortak olasılık dağılımı : (x, y), fonksiyonları tarafından verilen
g (x) = Σ y f ( x, y) ve h (y) = Σ x f (x, y) sırasıyla X ve Y’nin marjinal dağılımlarıdır.

Denklemlerde mükemmeliyseniz, muhtemelen bilmeniz gereken tek şey budur. Marjinal dağılımı nasıl bulacağınızı anlatır. Ancak bu formül size bir baş ağrısını verirse (ki bu çoğu insan için geçerli olur!), Marjinal dağılımı bulmak için bir frekans dağılım tablosu kullanabilirsiniz.

Marjinal Dagitim Hesabi Nasil Yapilir Bilgi

Marjinal Dağıtım Nasıl Bulunur?

Bir çift değişkenin ortak dağılımı, bu iki değişken üzerindeki sonuçların her bir kombinasyonunun olasılığının bir temsilidir. Örneğin, iki değişkenin her biri bir kalıbın silindiri ise, dağılım her bir merdane kombinasyonunun olasılığını gösterecektir. Marjinal dağılım, diğerini görmezden gelerek bir değişkenin dağılımıdır. Bazen, ortak dağıtım için değerlere sahipsiniz, ancak marjinalleri değil.

Değişkenlerin her bir kombinasyonunun olasılığını bulun. Bunlar genellikle bir tabloda temsil edilecektir. Örneğin, iki zarın ruloları, bir tabloda, bir tanesi sütunlar üzerinde ve bir tanesi de tablonun hücrelerine yazılan olasılıklarla temsil edilebilir.

Marjinal dağılımı bulmaya çalıştığınız değişkenin her seviyesi için ortak olasılıkları toplayın. Örnekte, sütunlarda listelenen kalıbın marjinal dağılımını bulmaya çalışıyorsanız, tablonun her satırı için olasılıkları ekleyin. Bu durumda, size her biri 1/36 + 1/36 + 1/36 + 1/36 + 1/36 + 1/36 = 1 / 6’ya eşit altı olasılık verecektir.

Marjinal dağılımı yazınız. Örnekte bu şöyle yazılabilir:

P (x1 = 1) = 1/6 P (x1 = 2) = 1/6 P (x1 = 3) = 1/6 P (x1 = 4) = 1/6 P (x1 = 5) = 1/6 P (x1 = 6) = 1/6

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here