Biraz borçlu olan herkes borçlarını yönetmelidir. Sadece biraz borcunuz varsa, ödemelerinizi sürdürmeniz ve kontrolün dışına çıkmadığından emin olmanız gerekir. Öte yandan, büyük miktarda borcunuz olduğunda , borcunuzu ödemek için daha fazla çaba harcamanız gerekir; ödediğiniz borçlar üzerinden ödemeleri yaparken o anda ödemeniz gerekmez.

Borc Yonetimi Nasil Yapilir Bilgi

01 Kim ve ne kadar borcunuz olduğunu bilin.

Alacaklı, borçların toplam tutarı, aylık ödeme ve vade tarihi dahil olmak üzere borçlarınızın bir listesini yapın . Kredi raporunuzu listenizdeki borçları onaylamak için kullanabilirsiniz. Önünüzdeki tüm borçlara sahip olmak, daha büyük resmi görmenizi ve borç resminizin farkında olmanızı sağlayacaktır.

Sadece listenizi yaratma ve unut gitsin. Özellikle faturaları ödediğinizde, periyodik olarak borç listenize başvurun. Borcunuzun miktarı değiştikçe listenizi birkaç ayda bir güncelleyin.

02 Faturalarınızı her ay zamanında ödeyin.
Geciken ödemeler, borçlarınızı ödemeyi zorlaştırır çünkü kaçırdığınız her ödeme için bir gecikme ücreti ödemeniz gerekir. Bir satırda iki ödeme kaçırırsanız ve faiz oranınız ve finans masraflarınız artar.

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bir takvim sistemi kullanıyorsanız, ödemenizi oraya girin ve ödemeniz için birkaç gün önce size hatırlatmak üzere bir uyarı ayarlayın. Bir ödemeyi kaçırırsanız, ödemenizi göndermek için bir sonraki vade tarihine kadar beklemeyin, o zamana kadar bir kredi bürosuna rapor edilebilir. Bunun yerine, ödeme yaptığınız anda ödemenizi gönderin.

  • Son Tarihlerinizi Hatırlama İpuçları

03 Aylık fatura ödeme takvimi oluşturun.
Hangi ödeme çeki ile ödeme yapılacağını öğrenmek için bir fatura ödeme takvimi kullanın. Takviminizde, her bir faturanın ödeme tutarını son tarihin yanında yazın. Ardından, her maaş çeki tarihini doldurun. Eğer 1 gibi her ay aynı günlerde ödeme varsa st ve 15 inci , sen aydan aya aynı takvimi kullanabilirsiniz. Ancak, maaş çekleriniz ayın farklı günlerinde düşerse, her ay için yeni bir takvim oluşturmanıza yardımcı olur.

  • Aylık Fatura Ödeme Kontrol Listesi

04 En az asgari ödeme yapın.
Daha fazla bir şey ödeyemezseniz, en azından asgari ödemeyi yapın. Elbette, asgari ödeme borcunuzu ödemede gerçek bir ilerleme kaydetmenize yardımcı olmaz. Ancak, borcunuzun büyümesini engeller ve hesabınızı iyi durumda tutar. Ödemeleri kaçırdığınızda, yetişmek zorlaşır ve nihayetinde hesaplarınız varsayılan duruma geçebilir .

05 İlk önce hangi borçları ödeyeceğinize karar verin.
Kredi kartı borcunu ödemek genellikle ilk olarak en iyi stratejidir çünkü kredi kartları diğer borçlardan daha yüksek faiz oranlarına sahiptir. Tüm kredi kartlarınızdan en yüksek faiz oranına sahip olan kişi, genellikle en çok paraya mal olduğu için geri ödeme önceliğine sahiptir.

Borçlarınızı öncelik vermek ve borçlarınızı ödemek istediğiniz sıraya göre sıralamak için borç listenizi kullanın. İlk olarak en düşük bakiyeyle borcu ödemeyi de tercih edebilirsiniz.

  • Borçlarınızı Önceliklendirmek

06 Tahsilatları ve borçları ödeyin.
Ödeyebileceğiniz kadar borcunuzu sadece ödeyebilirsiniz. Borç ödemek için sınırlı bir fonunuz olduğunda, diğer hesaplarınızı iyi durumda tutmaya odaklanın. Olumlu hesaplarınızı kredinizi zaten etkilemiş olanlar için feda etmeyin. Bunun yerine, bunu yapmak için paranızın karşılığını alacağınız zamanki hesaplarınızı ödeyin.

Alacaklılarınızın hesabınızı tekrar çekinceye kadar hesabınızdaki tahsilat çabalarına devam edeceğini unutmayın.

07 Geri dönmek için bir acil durum fonu kullanın.
Tasarruflara erişim olmadan, acil bir masrafı karşılamak için borca ​​girmelisiniz. Küçük bir acil durum fonu bile, bir süre içinde ortaya çıkan küçük masrafları karşılayacaktır.

İlk olarak, küçük bir acil durum fonu yaratmaya yönelik çalışma – 1000 $ başlamak için iyi bir yer. Bunu yaptıktan sonra, 2.000 $ gibi daha büyük bir fon yaratma hedefiniz olsun. Sonunda, altı aylık yaşam masrafları biriktirmek istiyorsunuz.

08 Giderlerinizi planlamak için aylık bir bütçe kullanın.
Bütçe tutmak , aylık harcamalarınızı karşılayacak kadar paranızın olmasına yardımcı olur. Önceden yeterince plan yapın ve bu ay veya daha sonraki faturalarınız için yeterli paranız olmayacak gibi görünüyorsa erken işlem yapabilirsiniz. Bir bütçe ayrıca masraflar karşılandıktan sonra kalan fazladan para harcamanızı planlamanıza yardımcı olur. Borcu daha hızlı ödemek için bu ekstra parayı kullanabilirsiniz.

09 Yardıma ihtiyacınız olan işaretleri tanımak.
Borcunuzu ve diğer faturalarınızı her ay ödemeyi zor buluyorsanız, bir kredi danışmanlık bürosu gibi bir borç yardım şirketinden yardım almanız gerekebilir . Borç tazminatı için diğer seçenekler borç konsolidasyonu , borç ödeme ve iflastır . Bunların hepsinin avantajları ve dezavantajları vardır, bu yüzden seçeneklerinizi dikkatlice tartın.

Bir harcama probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, Anonim Alkolikler benzeri bir borç yardım grubu olan Borçlular Anonim aracılığıyla yardım alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here