Başarı Oranı Nasıl Hesaplanır?

Başarı oranınızı pek çok durumda ölçmek isteyebilirsiniz: Belki de iş başvuruları gönderiyor, satış bölümlerinize ince ayar yapıyorsunuz veya sınıfınızın yüzde kaçının yıl sonu sınavlarını geçtiğini bilmek istiyorsunuz. Her iki durumda da, başarı oranını bulmak, toplam kaç denemenin yapıldığını ve kaçının başarıya ulaştığını bildiğiniz sürece sadece birkaç temel hesaplamayı gerektirir.

Başarı Oranı Hasaplaması Nasıl Yapılır Bilgi

Başarı Tanımlama
Hesaplamalarınıza başlamadan önce, bir deneme veya deneme girişiminin “başarı” olması durumunda ne anlama geldiğini açıkça tanımlamak için zaman ayırın. Bir geçme / başarısızlık durumuyla uğraşıyorsanız – örneğin, bir testi geçmek – tanım açıktır. Fakat diğer durumlarda, bu çok açık olmayabilir. İş arıyorsanız, başarılı olmak için ilk görüşmeyi almayı düşünebilirsiniz, ya da belki ikinci bir görüşme için geri arama olarak başarıyı tanımlayabilirsiniz.

Bir örnek için, e-posta özelliklerini gönderen bir satış görevlisiniz olduğunu hayal edin. Ne sattığınız hakkında daha fazla bilgi edinmeye ilgi duyduğunu belirten bir yanıt almak için “başarı” tanımlayın.

Başarı Oranı Hesaplama

İlk önce Veri Topla
Başarı oranınızı bulmak için iki veriye ihtiyacınız vardır: Yapılan toplam deneme sayısı (bu durumda gönderilen e-posta adımlarının sayısı) ve başarı sayısı.

Örneğe devam etmek için, geçen hafta 100 e-posta gönderdiğinizi ve başarı tanımını karşıladığınızı hayal edin – daha fazla öğrenmeye ilgi duyduğunuzu belirten bir yanıt alın – 17 kez. Başarı sayısını ve deneme sayısını öğrendikten sonra başarı oranınızı hesaplamaya başlayabilirsiniz.

Denemelere Göre Başarıları Bölün
Başarı sayısını yapılan deneme sayısı veya denemelere bölün. Bu durumda, sahip olduğunuz:

17 ÷ 100 = 0,17

Yüzdeye Dönüştür
Adım 1 ile 100 arasındaki sonucu yüzde olarak dönüştürün:

0.17 × 100 = yüzde 17

Yani geçen haftaki başarı oranınız yüzde 17’dir.

Başka bir örnek
Zor bir final sınavı aldığınızı ve geçtiğinizi düşünün. Sınıfınızdaki 90 öğrencinin sadece 65’i sınavdan geçerse başarı oranı neydi?

Denemelere Göre Başarıları Bölün
Başarılı olan öğrenci sayısını – bu durumda, 65 – yapılan denemelerin sayısına bölün. Bu durumda, yapılan deneme sayısı, sınıftaki öğrenci sayısı veya 90’dır:

65 ÷ 90 = 0,72

Yüzdeye Dönüştür
Adım 1 ile 100 arasındaki sonucu yüzde olarak dönüştürün:

0,72 × 100 = (yüzde) %72

Yani bu final sınavı için başarı oranı (yüzde) %72 idi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here