Bir aksiyon figürü, filmlerden veya edebiyattaki karakterleri andırmak için tasarlanmış oyuncak bebek gibidir. Rakamlar çeşitli pozlar taşıyacak şekilde ifade edilebilir ve kıyafetler, aletler, silahlar ve araçlar gibi aksesuarlar ile donatılabilir. Elde edilen prototiplere dayanan kalıplanmış plastik parçaların montajı ile aksiyon figürleri oluşturulmuştur.

Tarihçe
Aksiyon figürü terimi ilk olarak 1964 yılında Hasbro Şirketi’nden Don Levine tarafından yeni GI Joe oyuncaklarını tanımlamak için kullanıldı. Levine bebek yerine isim aksiyon figürünü tercih etti çünkü genç erkeklere daha çok davet ediyordu. Konsept olarak, orijinal Joe, beş yıl önce tanıtılan Mattel’in Barbie bebeğine benziyordu. Bununla birlikte, aksiyon figürü, eklem daha çeşitli pozlara bükülebildiği için onu daha çekici kılan bir özellik olan daha iyi eklemlere sahipti. Ayrıca, Joe gerçek hayattaki askeri teçhizata dayalı sayısız aksesuar ve kıyafetle donatıldı. GI Joe büyük bir başarıydı ve çizgiye ek karakterler eklendi. Franchise neredeyse 40 yıldır güçlü bir satıcı olarak kaldı.

GI Joe, 1966’da Kaptan Eylem’i izlemiştir; bu, dikkat çekiciydi, çünkü birden fazla karakterle oynanabilecek tek bir figürdü. Rakam Phantom, Kaptan Amerika, Batman, Süpermen ve Örümcek Adam gibi birçok ünlü karakterden kostüm ve aksesuarlarla satıldı. Kaptan Eylem, süper kahraman karakterlerini, bugün devam eden bir eğilim olan aksiyon figürleriyle birleştiren ilk figürdü.

1977’de Twentieth Century Fox, yeni film Yıldız Savaşları’na dayanan aksiyon figürleri üretmek için Kenner şirketine bir oyuncak lisansı verdi . Filmin başarısı, oyuncak pazarını büyük ölçüde genişletti ve lisanslı aksiyon figürlerinin popülaritesini sağladı. Yıldız Savaşları öncesi aksiyon figürleri genellikle 8-12 inç (20-30 cm) yüksekliğindeydi, ancak Kenner, figürlerini yalnızca 3.75 inç (9.5 cm) yüksekliğinde olacak şekilde tasarladı. Diğer üreticiler hızla daha küçük figür stilini benimsemişlerdir. Star Trek, Battle Star Galactica ve Yirmi Beşinci Yüzyılda Buck Rogers da dahil olmak üzere kısa bir süre sonra bir dizi film ve TV şovu tabanlı oyuncak izledi .

1983 yılında, oyuncaklara dayalı çocuk programlarının oluşturulmasını yasaklayan federal düzenlemeler kaldırılmıştır. Bu, aksiyon figürlerinde yeni bir çağ açtı. Mattel Şirketi, bu fırsattan yararlandı ve “He-Man ve Evrenin Ustaları” adlı 1981 aksiyon figürü çizgisine dayanan bir çizgi dizi yarattı. Bu oyuncaklar son derece başarılıydı ve o yıl 55 milyon adet sattı. Bu rakamlar 1990 yılına kadar satışını sürdürdü ve toplamda 1 milyar doları aşan gelir elde etti. Karikatürler haline getirilen diğer bazı oyuncaklar da benzer başarılar elde etti ve böylece oyuncaklarla karikatürleri birbirine bağlayan uzun süredir devam eden bir uygulamaya başladı.

1984 “Transformers” serisinin tanıtımıyla birlikte aksiyon figürleri bu karmaşıklığın yeni bir seviyesine ulaştı. Transformatörler, kendilerini savaş uçakları, tanklar veya yarış arabaları gibi başka nesnelere dönüştürebilen robotlardı. 1984’ten bu yana, Transformers serisi popüler olmaya devam eden birkaç farklı nesiller boyunca oyuncak piyasaya sürdü.

Bir kez tasarlandığında, önerilen aksiyon figürünün bir prototipi bir armatür olan tel ve kil ile yaratılır. Aksiyon figürünün baş ve yüz özellikleri ayrı ayrı ve daha detaylı olarak oluşturulmuştur.

1994 yılında Todd McFarlane’nin çizgi romanına dayanan bir dizi karakterin tanıtımı ile kitap Spawn, aksiyon figürü endüstrisi tekrar henüz ilerledi. Bu rakamlar dikkate değerdi çünkü önceki oyuncaklardan çok daha fazla ayrıntıya sahiplerdi. Bu, çizgi romanın yaratıcısına, oyuncakların tasarımına doğrudan dahil olmasıyla aktarılmaktadır. McFarlane’nin çizgi romanına dayanan aksiyon figürlerinin gelişimine etkisi bugünün ayrıntılı oyuncaklarına yol açtı.

Karakter seçildikten sonra, gerçek tasarım süreci önerilen şeklin çizimleri ile başlar. Bir sonraki adım bir kil prototipinin oluşturulmasıdır. Bu model, armatür olarak bilinen şeklin omurgasını oluşturmak için alüminyum tellerin bükülmesiyle yapılır. Tel formu, genel duruşta pozlanan kol ve bacakların ana hatlarını, figürün üstleneceği şekilde içerir. Heykeltraş daha sonra istenen temel ağırlığı ve şekli vermek için armatüre kil ekler. Kil, prototipleme işlemi sırasında sertleştirmek için hafifçe pişirilebilir. Daha sonra, heykeltıraş kili oymak ve şekildeki şekilleri şekillendirmek için tel halka gibi çeşitli aletler kullanır.

Temel formu oluşturduktan sonra, heykeltıraş kolları sökmeyi seçebilir ve daha sonra takmak için ayrı ayrı çalışabilir. Bu, heykeltırağa daha fazla kontrol sağlar ve proto-tipinde daha ince detaylar üretmesini sağlar. Künt aletlerle çalışan heykeltıraş, vücudu istediğiniz kadar ayrıntılı olarak biçimlendirir. Bu işlem sırasında, rakamın mümkün olduğunca gerçekçi olmasını sağlamak için fotoğraf ve eskiz referansları kullanılır. Bazı heykeltraşlar tasarım çalışmalarını yönlendirmek için insan modellerini bile kullanabilirler.

Genel vücut şekli tamamlandıktan sonra, heykeltıraş figüre daha ince detaylar ekler, şekle hayattaki ifadesini veren gözlere, burna ve ağza dikkat eder. Tasarımcı, ana kafa üzerine geçici bir kafa olarak kaba bir kil yığını eklerken, gerçek kafa ayrı bir armatür üzerinde oyulmuş olabilir. Bu, heykeltraşın figürün yüz ifadelerini vücuttan bağımsız olarak bitirmesini sağlar. Bu noktada, bitmiş kafa ana armatüre tutturulabilir ve vücuda ilave kil ile birleştirilebilir. Kafa takıldıktan sonra, boyun ve saç, şekle uygun şekilde oturması için şekillendirilir. Sonra, şeklin tasarımına bağlı olarak, kostüm doğrudan vücuda şekillenebilir. Bununla birlikte, daha sonra bir kumaş kostüm veya üniforma eklenecekse, prototip herhangi bir kostüm detayı olmadan şekillendirilir. Bu işlem sırasında, kilin bazı kısımları erken kurumasını önlemek için alüminyum folyo ile kaplanabilir. Her şey tamamlandıktan sonra, kili sertleştirmek için tüm şekil pişirilir.

Şekillendirilen prototip daha sonra üreticiye onay için gönderilir. Tüm tasarım detayları tamamlandıktan sonra, prototip seri üretilen figürün plastik parçalarını oluşturacak kalıpları yapmak için kullanılır. Heykeltraş işleminin tamamı, heykeltraşın yeteneğine ve hızına bağlı olarak yaklaşık iki hafta sürebilir. Şekle revizyon yapılması gerekiyorsa, bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Bu tasarım aşaması için genellikle birkaç ay beklenir.

İşlenmemiş içerikler
Prototipi oluşturmak için alüminyum tel, modelleme kili ve çeşitli şekillendirme araçları kullanılmaktadır. Gerçek rakam, akrilonitril bütadien stiren (ABS) gibi plastik bir reçineden kalıplanır. Bu ana gövdeyi oluşturmak için kullanılan daha sert bir plastiktir. Polipropilen ve polietilen gibi daha yumuşak plastikler genellikle daha küçük aksesuarların ve kostüm parçalarının kalıplanmasında kullanılır. Vücut elbiseleri, pelerinler ve yüz maskeleri dahil olmak üzere kostüm bileşenlerinde rayon ve naylon gibi çeşitli kumaşlar kullanılabilir. Son bir dekorasyon olarak, figürü süslemek için çeşitli renklerde akrilik boyalar kullanılabilir. Ayrıca, daha ayrıntılı oyuncaklar, ışık ve ses efektleri sağlayan minyatür elektronik bileşenler içerebilir.

Üretim süreci
Kalıp oluşturma

1 Bir ana kalıp veya bir dizi kalıp, bitmiş kil prototipinden yapılır. Bu kalıplar, şekil için bitmiş parçaları üretmek için kütle olarak kullanılır. Bir aksiyon figürü oluşturmak için gereken zamanın yaklaşık üçte ikisi kalıpların oluşturulmasında ve işletilmesinde rol oynar. Her bir parça için prototip temelli desenler yapılır ve montaj hattı üretimi için gönderilir. Bu aşama birkaç ay sürebilir, çünkü üretim tesisleri genellikle Asya gibi denizaşırı yerlerde bulunur.

2 Tasarımcılar, üç boyutlu figürün bir dizi plastik parçaya en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğini bulmalılar. Bazı şekiller basit bir plastik parçadan kalıplanmıştır ve sınırlı harekete izin veren bir tel iskelet içermektedir. Daha fazla eklemlenebilen figürler için, hareketli parçaların her biri ayrı bir bileşen olarak kalıplanmaktadır. Örneğin, Star Wars Storm Trooper oyuncakları içi boş bir göğüs ve sağlam vinil uzuvlarla tasarlanmıştır. Tüm figür, uzuvların hareket etmesine izin veren döner bağlantılar ile inşa edilmiştir. Bir tel çerçeve yerine, bu şekil, kolun ve bacakların ek yerlerinde, şeklin herhangi bir açıyla bükülmesini ve bu pozu tutmasını sağlayan küçük dişliler ve rondelalar içerir.

Parçaların kalıplanması
3 Plastik parça bileşenlerini oluşturmak için çeşitli kalıplama işlemleri kullanılabilir. Örneğin, Hasbro başlangıçta Yıldız Savaşlarını vermek için rotasyonel bir kalıplama işlemi olarak değerlendirdi pürüzsüz, kusursuz bir görünüm verir. Ancak, parçaların büyüklüğü bazı detaylarını yitirmelerine neden oldu ve bu süreç kabul edilemezdi. Rotasyonel kalıplama ile ilgili başka bir problem, yavaş bir işlem olmasıdır ve bu nedenle üretici için daha pahalıdır. Bunun yerine Hasbro, bir enjeksiyon kalıplama işlemi kullanmayı seçti. Bu işlemde, erimiş plastik iki parçalı bir kalıba pompalanır. Plastik soğurken ve sertleşirken kalıbın bir arada tutulması için basınç uygulanır. Kalıp daha sonra açılır ve plastik bileşen dışarı çıkarılır. Figürün her parçası bu şekilde yapılmıştır.

Montaj
4 Tek tek plastik bileşenlerin tümü kalıplandıktan sonra bitmiş şekilleri oluşturmak için birleştirilirler. Yapıştırıcı yerine, bazı parçalar plastiğin kaynaşması için yüksek frekanslı titreşimler kullanan ultrasonik bir sızdırmazlık yöntemi ile birbirine bağlanabilir. Bu işlem, parçalar arasında daha sıkı bir sızdırmazlık sağlar ve çok ince, neredeyse görünmez bir dikiş sağlar. Hasbro, bu işlemi üretim hızından ödün vermeden yüksek düzeyde ayrıntıya sahip figürler oluşturmak için kullanır. Tutkal, göğüs plakaları ve çizmeler gibi bazı yardımcı parçaları bağlamak için kullanılır.
Bitirme detayları
5 Bir şekil tamamen plastikten kalıplanabilir veya şekildeki giysi kumaştan yapılabilir ve vücuda ayrı bir işlemde tutturulabilir. Hasbro, aksiyon figürlerinin kostümlerini tıpkı filmlerdeki gibi gerçek kumaştan yapıyor. Onların içinde Yıldız Savaşları serisi, Admiral Ack Bar vinil kuşak amblemine sahipken, Boba Fett karakterinin tuval benzeri bir pelerini var. Bu parçalar ana şekilden ayrı olarak hazırlanır ve şekil tamamlandıktan sonra eklenir.

Paketleme ve nakliye
6 Figürün kendisi yaratılırken, ambalaj da tasarlandı. Paket tipik olarak şeffaf plastik bir pencereye sahip bir kutu veya plastik bir blister ile kaplanmış bir karton sırttan oluşur acak. İyi tasarlanmış ambalaj grafikleri, rakamın değerini artırabilir ve aslında bazı koleksiyoncular, satın aldıkları figürleri asla açmaz, böylece sanat eseri iyi durumda kalır. Ambalaj tasarımı tamamlandıktan sonra seri üretilir ve rakamların yapıldığı üretim tesisine gönderilir. Rakamlar pakete yerleştirilir, daha sonra yapıştırılır veya kapatılır. Bitmiş birimler, nakliye sandıklarında paketlenir ve genellikle tekne ile Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilir. Oradan oyuncaklar çeşitli perakendecilere dağıtılır.

Kalite kontrol
Oyuncak aksiyon figürlerinin kalitesi üretim süreci boyunca kontrol edilir. Kalıplar üretim tesislerinde üretilip test edildiğinden, numuneler onay için üreticiye geri gönderilir. Daha sonra rakamların küçük çocuklar için güvenli olmasını ve oyun sırasında dağılmamasını sağlamak için bir dizi sıkı güvenlik ve kalite testi yapılmalıdır. Her bir rakamın artikülasyonunu birçok kez test etmek ve ambalajı test etmek için bir veya iki ay gerekir. Transit testleri, gerçekte kutusuna oyuncak gönderdikleri yerlerde kullanılır. Ek testler, paketi yere düşürmeyi ve depo rafına gelmeden önce alabileceği sert kullanımın çoğaltılması için zıplatmayı içerir.

Gelecek
Aksiyon figürleri, film ve kitaplardaki son trendlere bağlı olarak sürekli gelişmektedir. Çocuk programcılığı, Buffy the Vampire Slayer gibi popüler genç gösteriler de dahil olmak üzere önemli bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor . 1990’ların sonlarında birkaç yeni trend ortaya çıktı. Birincisi, çizgi roman karakterlerine dayanan çok gerçekçi, şehvetli kadın aksiyon figürlerine doğru bir hareket. Bir diğeri, özellikle Dünya Güreş Federasyonu’na (WWF) dayanan rakamlar .

Aksiyon figürlerindeki diğer gelişmeler yeni bilgisayar teknolojisinden geliyor. Modern aksiyon figürleri, bir düğmeye basarak bantlanmış ses efektlerini çalmalarını sağlayan ses çiplerine ve pillere sahip olabilir. Benzer şekilde, bu teknoloji, figürün yanıp sönen silahlarını veya yanan gözleri yakması için kullanılabilir. Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe, aksiyon figürleri giderek daha aktif hale gelecektir ve masa üstü bir bilgisayardan uzaktan kontrol edilen ilave fonksiyonlar bile yapabilir.

Daha Fazla Bilgi
Süreli

Brady, Mathew. “Oyuncak Yapımı”. Toyfare (Aralık 1997).

Palmer Tom, Jr. ” toplanma troupes.” Toyfare (Ekim 1997).

Rot, Tom. “Yükselt onları.” Toyfare (Mart 1999).

  • Randy Schueller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here